top of page

POPÜLER YAZILAR

Spiral Ne Duydu?: 2021

Spiral ekibinden nağmeler.

Görsel: Doğan Mert Saatçı

Spiral Sanat ekibi olarak 2021'in bittiğine hemen hemen emin olduğumuz için, geçtiğimiz sene neler dinlediğimizi bir derledik. Durum vahim. En hızlı cevap verenlere göre sıralı (?) bu listenin sonunda da Spotify çalma listesini bulabilirsiniz.


Gökçe Yavan GOLD – Why Aren't You Laughing

"Şu ana kadar dinlediğim bende en garip hisler uyandıran albüm bu albüm sanırım, nasıl hissettiğimi anlayamıyorum bile çoğu şarkıda. Bu iyi bir şey çünkü çok değişkenlik sağlıyor. Bana hissettirdiğinden emin olduğum tek bir his var ki o da sanki nemli toprağın altındayım ve derinlerde o kokuyu alıp dokusunu hissediyorum." -Gökçe YavanAlper Apaydın Society - All That We've Become (2016)

"Mental olarak yorgun olduğum 2021'de sakinlik aradığım zamanlarda dinliyordum." -Alper Apaydın

Polyphia - New Levels New Devils (2018)

"Geçen sene en çok dinlediğim albüm buydu abi. Adamların jazz'dan tut metal'e, rap'ten tut klasiğe kadar genre'ları araba parçası toplayıp birleştirmesi inanılmaz inovatif ve özgün geldi. Hem teknik hem de prodüksiyon açısından böyle yeni nesil bir albüm bulmak tekrardan yeni müzik keşfine çıkmamı sağladığı için mutluyum bayağı. Kendim de daha çok çalışıp daha iyi çalmaya başladım bunlar yüzünden." -Aras Arslan


Akın Akıncı Tool – Lateralus (2001)

"İkonik TOOL. Akıl uçuran riff'ler, ahtapot çalmış misali bateri, hem modern sound'larla hem de etnik sound'larla spiritüel bir uyuşturucu girdabı. Spiral'e düşmemin en önemli sebeplerinden, "spiral out, keep going"" -Akın Akıncıİzel Güner Cult of Luna - Three Bridges (2020)


"Geçen seneye dair ennnn beğendiğim şarkı buydu. Albüm diyemiyorum çünkü EP gibi bi' şey çıkartmışlardı. Cult of Luna sadece post metalde değil direkt dinlediğim en iyi gruplardan. Karanlık, agresif ama bi o kadar da melodik atmosferi insanı 9 dakikalık harika bi yolculuğa çıkarıyor. Keşke hiç bitmese bile dedirtiyor." -İzel GünerZeynep Apaydın Death Grips - The Money Store (2012)


“Hristiyan misyonerler gibi bu albümü herkese zorla bir kere dinletiyorum. Yeni kurbanlar sizsiniz. Ne hissedeceğinizi bilmiyorum ama çok da umrumda değil.” -Zeynep ApaydınGhosts Of Paraguay – Silent Souls (2011)


"Ghosts of Paraguay yaklaşık 10 yıldır sürekli dinlediğim ve anlatması 100 sayfa yazı sürecek bir grup. Benim için bir ritüel. Spotify’da olmayan tek şarkısı ile beni 10 senedir şarkılarını dinlemeden duramadan obsesif bir hale sokmayı başardı. Hatta sizinle paylaşmak bile tam olarak içimden gelmiyor, o yüzden Spotify’da olmayan şarkısını söylemiyorum. Grubu dinleyebilirsiniz ama çok dinlemeyin, haftada 2-3 problem olmaz. Bu da en sevdiğim albümleri." -Doğan Mert SaatçıIgorrr - Spirituality and Distortion (2020)


"Çöldesin. Sonra karşına binbir türlü şey çıkıyor. Bakıyorsun ki çölde de değilmişsin meğer. Sonra "q9ızğasturasxxx2_malriQeiomu2" diye bir şey geliyor aklına. Sonra bi ayin falan yapılıyor ama o da kesin değil. Yine de ayak uydurmak için anlamış gibi yapıp "Hee..." diyorsun. Spirituality and Distortion böyle bir his." -Batıhan KöksalLucid Planet – Listen (2015)


"Girişi ve tarz arasında ki geçişleri ile beni çok etkileyen bir şarkı oldu. Şarkıyı dinlemeye davam ettikçe kendi içinde insanı oradan ora çarpıp bitirici vuruşları oluyor. Özellikle bir şey ile uğraşırken farklı diyarlara gittim geldim diyebilirim. Benim için vazgeçilmez şarkılar arasında ilk üçe girer." -Dilara DemirBatushka - Litourgiya (2015)


"Yıllardır süren "gerçek batushka" geyikleri ve bu geyiklerle beraber ortaya çıkan 20 küsur parody grubu. Ne olduysa bu albümden sonra oldu. Ben de 2021'de en çok bu albümü dinlemişim, metal müzikten uzaklaştığım halde dönüp dönüp dinlediğim bir albüm oldu. Hristiyanlık temasını sevmemden ötürü mü, saf black metal olmaması sebebiyle mi, arada punk sound'u gibi beklenmedik şeylere sahip olmasından dolayı mı bilmiyorum, bu albümü tekrar tekrar tükettim. Size de tavsiyemdir." -Atakan KaymanYavuz Çetin - Satılık (2001)

"Hala herkes için tazeliğini koruyabilen bu hediyeyi, bizden ayrılmadan bıraktığın için teşekkür ederim. Ayrıca unutmadan söylemeliyim hala " en iyi ilaç müzik". Bu sene de renklerden maviydi benim için." -Ömercan Ertürk

While She Sleeps - So What (2019)


"Canlılarını görmeyi iple çektiğim ve dinlemekten keyif aldığım grup, dinleyin dinlettirin." -Gökçe KaragökBonus: Spiral Ne Duyurdu?

Always, Then - Always, Then (2021)


Gökçe Yavan, Parham AG ve Niaz Taleb'den oluşan yerli ve milli shoegaze grubu Always, Then kendi adını taşıyan ve 5 şarkıdan oluşan ilk EP'sini yayınladı. Albüme buradan, albümden "Doors are Closed"'un konser videosuna buradan, grubun sayfasına ise aha buradan ulaşabilirsiniz.
Bonus: Spiral Ne Duyurdu? -2

Devoured Elysium - Deus Ex Machina (2021)


İzmir temelli slamcore grubu Devoured Elysium 2021 bitmeden "Deus Ex Machina" single'ını yayınladı. Kerem Akman, Hürkan Çağlar ve Güven Elban'dan oluşan manyaklığın davullarından Atakan Kayman (abi naber ya?) sorumlu. Şarkıya buradan, şarkının videosuna buradan, grubun sayfasına buradan, ve geçtiğimiz günlerde çıkan yeni 2 single'a buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

 

(Yazıdaki şarkıların bulunduğu çalma listesine Spiral Ne Duydu: 2021 üzerinden ulaşabilirsiniz, teşekküre gerek yok.)

Comments


SON YAZILAR

bottom of page