top of page

POPÜLER YAZILAR

Graspop Metal Meeting

Graspop Metal Meeting'e gitmek isteyenler için küçük bir rehber.


İlk yazımla karşınızdayım. Başlıktan da anlaşılacağı üzere minik bir konser yazısı olacak. Hadi başlayalım.


2020 senesinden beri konser, eğlence, toplanmak terimleri biraz hayal gibi görünse de, biralar elimizde sağa sola çarpa çarpa konserin keyfini çıkaracağımız günler yakındır. Gardınızı alın!


Her sene metal müzik alanında bir sürü konser yapılıyor (pandemiyi saymazsak), bunlardan biri de Graspop Metal Meeting. Belçika'nın doğusunda yer alan Dessel'de her sene Haziran ayının ortası gibi düzenleniyor. Graspop 1996 yılından bu yana heyecanını ve ateşini arttırarak seyircileriyle buluşmaya devam ediyor. İlk 1986 yılında düzenlenen festivalin çıkış noktası heavy metal gruplarını barındırmak değildi, daha çok yerli halka yönelik bir festivaldi fakat 1995 yılında alınan kararla "Graspop Metal Meeting" adı altında binlerce metal severi bir araya toplamaya başladılar. Fena mı oldu? HAYIR!


Peki bu festival kaç gün sürüyor? Biletler ne kadar? Ulaşım nasıl? E biz nerede uyuyacağız gibi sorulara gelelim biraz. İlk olarak ulaşımla başlamak istiyorum. Trenle ulaşım mevcut fakat tren Mol istasyonunda bırakıyor ve oradan bir taşıt daha kullanmak gerekiyor. Biz 3 kişi olduğumuzdan Amsterdam havaalanından transfer kiralamayı tercih ettik. Türkiye'den gidenler için iki seçeneğin mantıklı olduğunu düşünüyorum; ilki Amsterdam'dan geçmek diğeri ise Brüksel'den geçmek. Dessel doğuda kaldığı için Brüksel Havaalanına ve Amsterdam Havaalanına neredeyse aynı kilometre uzaklıktaydı, yani tercih sizin. Bilet fiyatlarına gelecek olursak eğer birim olarak bakılınca 4 günlük koca festival için çok uygun olsa da TL harcayan bizler için biraz tuzlu olabilir. 2019 senesinde kombine biletler 250€ gibi bir miktardı, günlük biletler de var tabi (yanlış hatırlamıyorsam günlük biletler 70€ civarıydı).


Önceden de belirttiğim gibi festival 4 gün sürüyor, öğlen başlayıp geceye kadar devam ediyor. Festival alanında 2 büyük sahne (Main Stage 1 ve Main Stage 2) var. Bu iki sahneye ek Marquee, Metal Dome, Jupiler olmak üzere 3 sahne daha var. 2 ana sahne hariç diğer sahneler birbirine uzak olduğu için sesler karışmıyor merak etmeyin :) Ana sahnelerde ise biri bitince diğeri başlıyor, yani kargaşa olmuyor.Girişte ve orta alanda yemek alanları mevcut. Herkese hitap edecek yemekler bulmak çok kolay (Döner ve kebap bile var). Bunlara ek bir de alanda bir kaç tane tuvalet bölümü var. İşin güzel kısmı ise ellerinizi yıkadığınız suyun içme suyu olması yani grupları kaçırmamak için sıcağın altında susuz bir şekilde beklemenize gerek yok, susuz kalmak imkansız. Gruplar her sene değişerek festival dinamiğini canlı tutuyor ve bana kalırsa gruplar önceki yılı aratmıyor.


Şimdi gelelim festivalde en önemli şeylerden biri olan barınma problemine. Graspop resmi sitesinde size evle ilgili seçenekler sunuyor. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız işiniz daha kolay, hemen festival alanının içinde Boneyard adında bir alan var. Bu alan tamamen kamp severler için ayrılmış. Ortak kullanımlı duş ve tuvalet bulunuyor. Kamp alanı da festival alanı gibi büyük olduğu için tuvalet ve duş gibi ihtiyaçlardan da fazla fazla bulunuyor. Kamp kuralları bizdeki gibi sıkı olmadığından şişme havuzunun içine biraları dizmiş insanlar görme ihtimaliniz çok yüksek :) Buna ek olarak bir gölgelik altında kamp sandalyeleriyle oturup bir yandan alkollerini yudumlayıp diğer yandan arka plan müziği gibi metal müzik dinleyerek keyif yapan bir grup insan görmek de mümkün.


Diyorsanız ki "Ben kamp falan yapamam uykum ve konforum önemli" işte şimdi aynı dili konuşuyoruz. Yine Graspop resmi sitesinden bulabileceğiniz 2 ev seçeneği mevcut. Biri Metal Park diğeri Devil's Lake. Metal park fiyat olarak daha uygun (yaklaşık 650€'dan başlıyor) ve festival alanına shuttle ile 15 km. Kilometre fazla gözükebilir ama korkmayın İstanbul trafiği yok :) Gecenin geç saatlerine kadar Metal Park'ta konaklayan misafirler için bedava shuttle hizmeti sunuluyor (sabah saatlerinde başlıyor). 3-4 kişilik arkadaş grupları için ev fikri ideal olabilir çünkü kendinize ait alanınız oluyor. Metal Parkta'da birkaç ev seçeneği mevcut olduğu için genellemek yapacak olursam ev 2 oda, 1 banyo, mutfak ve salondan oluşuyor.


Geçelim diğer ev seçeneğine "Devil's Lake". Devil's Lake denilen alan aslında tatil köyü gibi bir yer ve büyük bir alana sahip, kendi içinde marketi, restoranı ve eğlence alanı mevcut. Devil's Lake festival alanına biraz daha uzak (yaklaşık 25 km). Devil's Lake'de kaldığımdan dolayı Metal Park hakkında çok bilgi sahibi değilim ama Devil's Lake göl kenarında minik bahçeli bir alan sunuyor size. Yine Metal Park gibi bedava shuttle hizmeti var. Devil's Lake 850€'dan başlıyor. 2 odalı, 1 banyolu, mutfaklı ve salonlu tek katlı bir müstakil ev. Göl manzarasına karşı içeceğinizi yudumlarken karşıdan Slipknot eşliğinde size doğru bağırarak şarkı söyleyen başka festivalcilere rastlayabilirsiniz :) Aa bir de öğlen saatlerinde gölden yüzerek gelen sinirli ördekler var.


İşte o sinirli ördekler.


Metal Park ve Devil's Lake ile ilgili bilgileri kabaca verdiğimi düşünüyorum ama ayrıntılı bilgi için siz resmi siteyi ziyaret edin tabi. Bir de güncel fiyatlara bakın benim yazdıklarım 2019 fiyatlarıydı (Metal Park ve Devil's Lake tanıtım videosununun bağlantılarını buraya bırakıyorum belki akılda canlandırmaya yardımcı olur.)Bu konaklama seçeneklerinin yanı sıra festival alanı çevresinde Airbnb gibi evler de var fakat hem az hem de hemen tükeniyor ve ulaşım nasıl bilmiyorum.


Bitirmeden festival alanının içindeki eğlence imkanlarından bahsetmek istiyorum. Genellikle 80'ler tarzı çalan Rock Cafe isimli kapalı bir alan var. Orada bardaymışsınız hissini yaşamak mümkün ve DJ performansı var. Genellikle konserler bittikten sonra millet oraya akın ediyor, büyük ekranda klipleri ve arada çıkan canlı dansçıları izleyip biralarını yudumluyorlar. İçeride Merchandise bölümü var, t-shirtler 20€'dan başlıyordu (Bez çanta 8€, yağmurluk 30€, hoodie 50€ gibi). Çeşitli eğlenceli aktiviteler de var örneğin çekilişe katılıp sürpriz hediyeler kazanabilirsiniz. Son olarak da geri dönüşüme verdikleri önemden bahsetmek istiyorum. Topladığınız her 20 plastik bardak için 1 bilet alıyorsunuz ve o biletlerle 3 oyuncak ördek yakalama hakkınız oluyor. Yakaladığınız ördeklerin altında da sürpriz mini hediyeler kazanıyorsunuz (rozet, sticker, anahtarlık, patch gibi).


Yazımın sonuna gelirken bu tip festivalleri umarım bir gün Türkiye'de de görebiliriz demek istiyorum. STAY METAL!Comments


SON YAZILAR

bottom of page