top of page

POPÜLER YAZILAR

Kültürsüzlük Kültürü

İsmi ve spesifik bir cismi olmayan bir grup vasat insana sesleniyorum. En zararlısı sizlersiniz.


Tasarım: Dilara Demir


Herhangi bir kalite kontrolü olmaksızın herkesin ‘’içerik’’ öne sürebildiği ve midesizce bunu tüketmekte bir sorun yaşamadığı yeni bir kültürsüzlük kültürü içerisinde yaşıyoruz.

Yeni ortaya çıkan bir sorun değil bu. Uzun zamandır süregelen bir sorunun teknolojiyle evrimleşmiş haline bakıyoruz.


"15 Minutes of Fame" olarak adlandırılan, tahmini olarak kısa süre devam edecek ve sebebi ne olursa olsun Amerikan televizyonunda bireylerin yer almasıyla günümüzde ‘’viral’’ dediğimiz statüye gelmesini nitelendirmek için kullanabileceğimiz bir terim. Amerikalılardan bahsetmem bu konseptin sadece onlar için geçerli olmasından ziyade en çok Amerika’da ‘’15 dakikalığına ünlü’’ olmak için radikal ekstremlere giden bireyler olmasından kaynaklanıyor.


TIME dergisinin, güzelliği ile ön plana çıkan Marilyn Monroe’ya ve kurduğu kült tarafından işlenen cinayetlerle ünlü olan Charles Manson’a farklı sayılarının kapaklarında yer vermesiyle toplumun normları temelinde mükemmel güzelliğe erişemeyecek bireylere vermek istediği mesaj nedir? Mükemmel bir cildin mi var? Televizyona çıkabilirsin. Okulunda 15 öğrenciyi makineli tüfekle mi taradın? Televizyona çıkabilirsin.


Eli sikinde, diğer elinde telefonla oynarken arkada ses olsun diye açtığı videoyu da ‘’tüketen’’, öğretilmiş dikkat dağınıklığı yüzünden ne sikini ne de kafasını kaldırabilen sevgili dostlarımıza sesleniyorum; göz ucuyla tükettiğiniz bu vasat içerikler daha fazlasının gelmesinin tek sebebi. Çektiği her videoyu sadece .mp4 formatında diye komedi şaheseri sanan bu rezil köpeklere gücü veren sizsiniz. Herhangi bir yetenek ya da becerisi olmayan bireyler eskiden film stüdyolarında maksimum boomcu statüsüne gelirken bu stüdyoların film yapmak için YouTuber bozuntularına teklif götürme sebebi sizsiniz.


Bu insanlar götünü de açar, vasat video ve filmler de üretir, okulunu da tarar, sen daha çok tıkla ve belki de sikin azıcık titreşsin diye akla hayale gelmeyecek estetik ameliyatları da olur. Bazısı hayatında yanından bile geçemeyeceğin arabaları haşat eder, bazıları da organlarını toparlayıp satsan zor alacağın iPhone’ları çekiçle falan kırar. Ama senin için rahat olsun eli sikinde kardeşim, için huzurla dolsun, yalnız değilsin, hepiniz aynı boksunuz. Birbirinizin bokunu yemeyi ne zaman bırakırsınız bilemem ama umarım boktan başka yiyecekler de olur bu noktada.


Tüketmek eleştiriye açık bir konuyken, tüketmeyi bilmemekten muzdarip leşçi bireylerin olması, hatta çoğunluğu oluşturması oldukça komik. "Üreticiler’’; götünüzü kameraya sallamaya ve viral olmak için parayla satın aldığınız cins hayvanlarla poz vermeye devam edin. ‘’Tüketiciler’’, pardon, ‘’Leşçiler’’; siz kendiniz ne bok yediğinizi bilmiyorsunuz daha, size kim ne desin?


SON YAZILAR

bottom of page